Tom Krcha's FlashRealtime

Hey amigo! These are my notes. I'm Gaming Evangelist at Adobe.


Alchemy - C a C++ bežící ve Flash Playeru

December 2nd, 2008

Pokud jste doposud žili v představě, že Flash (SWF) můžete vytvořit pouze zkompilováním ActionScriptu, přišli jste o nejnovější pecku poslední doby. Na MAX v San Franciscu byl uveden výzkumný projekt Adobe zvaný Alchemy a to že se jedná o opravdovou alchymii přesvědčili publikum zkompilováním Céčkových zdrojáků Dooma do SWF a následným spuštěním ve Flash Playeru.

Sami si můžete flashového dooma zkusit zde: http://www.newgrounds.com/portal/view/470460 - klikněte na Play This Game.

Alchemy je projekt, který slouží vývojařům jednak k znovuvyužití Céčkových knihoven či milionů zdrojových kódů, které je zbytečné přepisovat do ActionScriptu, ale také k rozšíření Flash Playeru o nové možnosti různých kodeků, rychlejší práci s videem, audiem a grafikou apod. Myslím, že v tuto chvíli je všem jasné jak hluboce se dá až jít. 

Nicméně, aby Alchemy nenarušilo stávající bezpečnost Flash Playeru, beží stejně jako ActionScript kód v Sandboxu, čímž pádem nemůžete přistupovat např. k USB či jiným proprietám. 

Zkompilováním můžete vytvořit buď hotové SWF či knihovnu SWC, kterou použijete třeba v kombinaci s ActionScriptem.

Alchemy team doporučuje využití tam, kde dříve zkompilovaný ActionScript nedosahoval dostatečného výkonu a to co dříve bylo takřka nemožné naprogramovat a reálně používat se snad díky Alchemy umožní.

Kdo ví. Třeba se dočkáme Papervision3D v Alchemy s mnohem větším renderovacím výkonem či podpory dalších kodeků.

Branden Hall hovoří o portování Ogg Vorbis: http://labs.adobe.com/technologies/alchemy/videos/brandenhall/

Já osobnÄ› povaĹľuji Alchemy za vĂ˝raznĂ˝ krok v celĂ© Flash Platform a otevĹ™enĂ­ dalších “nekoneÄŤnĂ˝ch” dveří, kterĂ© zasádnÄ› podtrhujĂ­ sĂ­lu celĂ© platformy.

Facebook comments:

No Comments »

No comments yet.

RSS feed for comments on this post. / TrackBack URL

Leave a comment

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.